Martin Horyna: Pražský zlomek varhanní tabulatury a nejstarší středověké pokusy o zápis varhanní hudby / A Prague Fragment of Organ Tablature and the Earliest Attempts in the Middle Ages to Notate Organ Music

363 

Kritická edice patrně vůbec nejstaršího středověkého zlomku varhanní tabulatury z doby po roce 1356 s doprovodným komentářem a čtyřmi exkursy v češtině a angličtině.

Skladem

Kategorie: ,

Popis

Monografie se věnuje nově objevenému zlomku varhanní tabulatury z druhé poloviny 14. století (dnes Knihovna Národního muzea v Praze, sign. 1 D a 3/52) v kontextu nejstarších středověkých zápisů varhanní hudby.

Tzv. Pražský zlomek obsahuje dvě instrumentální parafráze chorálních zpěvů Salve, sancta Parens a Kyrie, magne Deus potencie v pozoruhodném stylu kombinujícím prvky organálního dvojhlasu s pravidelnou instrumentální rytmikou. Notace zlomku je odvozena z černé menzurální notace poloviny 14. století. Hudební styl vychází z dobových traktátů označovaných jako „ars organisandi“, které popisují možnosti improvizace na varhanním manuálu k chorálním melodiím hraným v dlouhých notách v pedálu. Hudba zlomku je tak svědectvím přechodu mezi nezapisovanou improvizovanou praxí a prvními skutečnými varhanními skladbami.

Monografie obsahuje edici zlomku a kapitoly věnované jeho notaci, obsahu středověkých varhanních traktátů, dobovým varhanám a uplatnění varhanní hry v tehdejší bohoslužbě. Součástí monografie jsou čtyři exkursy obsahující notové edice a komentáře k dalším památkám středověké hudby pro klávesové nástroje (Kyrie, cunctipotens Genitor z Assisi; Kyrie, magne Deus potencie z Vídně; Que est ista z Českého Krumlova; Apollinis eclipsatur nunquam lux z Brna).