Jana Vojtěšková (ed.): Album Jana Ludevíta Procházky z let 1860-­1888 / The Procházka Album (1860­-1888)

770 

Album JUDr. Ludevíta Procházky je vzácnou památkou k dějinám hudební kultury druhé poloviny 19. století ve střední Evropě.

Skladem

Kategorie: ,

Popis

Ludevít Procházka (1878-1888) patřil v šedesátých a sedmdesátých letech 19. století k významným osobnostem pražského hudebního života. Po odchodu Hamburku, kde se stal ředitelem Tonkünstlervereienu, působil jako profesor klavírní hry na konzervatoři a byl majitelem prosperujícího hudebního ústavu, významně přispěl k propagaci české hudby v zahraničí.

Procházkovo Album obsahuje dopisy a pamětní zápisy více než stovky skladatelů, interpretů, dirigentů, spisovatelů, básníků, historiků, pedagogů, kritiků a jiných osobností (např. A. Dvořák, B. Smetana, Z. Fibich, F. Liszt, H. Riemann, H. von Bülow, A. W. Ambros,  A. G. Rubinstein, J. L. Bella), kteří aktivně zasahovaly do evropské kultury své doby a měly vztah k hudebnímu dění v Praze, Hamburku a v dalších, především středoevropských kulturních centrech (Berlín, Drážďany, Frankfurt nad Mohanem, Mnichov, Vídeň, Graz, Linz, Paříž, Budapešť, Kraków, Moskva ad.). Významu Procházkova alba si byla odborná veřejnost vědoma už v roce 1908, kdy bylo vydraženo v aukčním domě Stargardt v Berlíně jako součást jedné z nejcennějších soukromých hudebních sbírek tehdejšího Rakouska-Uherska – sbírky Friedricha Donebauera. Album Jana Ludevíta Procházky bylo nejspíše sestaveno s úmyslem ukázat nebývalý rozsah uměleckých kontaktů, které Procházka za svého života udržoval. Přináší bohatý materiál k dějinám nejen hudebního života druhé poloviny 19. století. Setkáváme se v něm s četnými dnes aktuálními tématy: formování české národní kultury, rozvoj koncertního a spolkového života v českých zemích, oddělování a překrývání české a německé kultury v Čechách, lidová píseň, wagnerismus a antiwagnerismus, návštěvy význačných hudebníků a pěvců v Praze, panslovanství, vlivy východního ritu atd.

Edice má celkem 177 položek včetně jedné ztracené. Každá položka alba je uvedena záhlavím, které obsahuje pořadové číslo pamětního záznamu nebo dopisu, jméno pisatele a adresáta, místo a dataci zápisu/korespondenční jednotky. Za záhlavím následuje regest. Emendace a doplňky (názvy děl, jména osob apod.) jsou uváděny přímo v textu regestu a většinou jsou vysvětleny v příslušné poznámce pod čarou. U dopisů, které již byly publikovány, je uvedena příslušná bibliografická citace. Závěrečný bio-bibliografický medailónek pisatele přináší ve stručnosti jeho životní osudy a zaměřuje se na jeho vztah k Procházkovi. Každou položku doprovází její barevné faksimile.

Z ohlasů:
Jana Mikulášková, Musicologica, prosinec 2013:
„Album je velice profesionálně vyhotoveno (členění, poznámky, fotografie) ve dvojjazyčném znění a skýtá mnoho příležitostí k odkrytí souvislostí kulturního dění nejen v českých zemích, ale i vztahů známých hudebních interpretů, skladatelů a kritiků druhé poloviny 19. století. Jeho obsah je velice čtivý a trefně dokreslovaný věcnými poznámkami s odkazem na literaturu.“

Další informace

Hmotnost 1325 g
Rozměry 175 × 245 mm
Editor

Nakladatel

,

ISBN

978­80­87773­00­0 (KLP) , 978­80­7036­383­6 (NM)

Místo vydání

Praha

Rok vydání

2013

Počet stran

LXVI + 350 + 371 barevných obr.

Vazba

Vázané

Jazyk

čeština, angličtina, překlad David Beveridge, Hilda Hearne

Období

Mohlo by se Vám líbit…

Soubory ke stažení